Oné. ..

8. septembra 2020, lavida, Nezaradené

ONÉ…

Podtitul:historické prvenstvo Slovenska

Čas:ráno

Miesto: salaš na grúni pod lesom

Postavy: bača,honelníci,ovčeky

Dej😮 tom,ako bačovi svitlo a ovčekom z toho cvrklo

Ráno za rozbresku vstal bača Ďuro vyšiel pred svoju klimatizovanú kolibu, poškrabkal sa vo vajciach,rozhliadol sa orlím zrakom po salaši a v tej chvíli sťaby blesk z jasného neba mu to svitlo.Boha jeho,to je nápad,šak to je tak na nobelovku,ak nie na dve a stopro to najčestnejšie miesto v učebniciach histórie.

Ako človek praktický,ktorý nemá ďaleko od myšlienky k činom okamžite zvolal brífing celého osadenstva salaša a kázal poslať aj pre starú Blažkovú ako zástupcu médií.

A keď už boli všetci zhromaždení,vystúpil bača na vlečku od hnoja,aby ho všetci dobre videli a počuli a spustil svoj historický prejav.

Tak vážení prítomní oné, dnes ráno dostalo sa mi od pána Boha tej cti a bol som vybratý spomedzi všetkých obyvateľov planéty,aby som vám oznámil súc inšpirovaný vnuknutím samotného najvyššieho stvoriteľa akým spôsobom vyriešime všetky tie oné problémy,čo sa snami ťahajú od kedy je salaš salašom.

Ako všetci dobre viete,tak ekonomika nášho salaša je zaťažená niektorými neefektívnymi výdavkami,ktoré keby sa nám podarilo odstrániť,mohol by byť život na salaši bohatší,ľahší a veselejší a mohlo by byť viac oštiepkov a žinčice.Tým nechcem povedať,že tu tej srandy nemáme dosť,ale niekedy je jej tak veľa,že tam už prestáva všetka zábava.

Teda podstatou toho božieho vnuknutia je odstránenie neefektívnych výdavkov a v tomto konkrétnom prípade aj výdavkov oné filozoficky poňaté antihumánnych.A tak vážení oné odstránime armádu!!

Keď to bača vyslovil,v tej chvíli sa akoby zastavil svet.Všetci prítomní zdúpneli s ústami otvorenými,s dychom zaseknutým a nenašli by ste vlas,ktorý by nestál dupkom.Dunčo sa schoval do búdy a blchy ho prestali štípať.Starej Blažkovej vypadol z ruky diktafón, ovčekom sa narovnala vlna a poriadne im cvrklo.Stíchli aj vrabce a vietor prestal podúvať.Celý salaš sa chvel a Zemeguľa sa prestala točiť.

Bača po rečníckej odmlke,keď si dostatočne vychutnal zdesenie,ktoré spôsobilo jeho vyhlásenie pokračoval vo svojom historickom prejave.Vážení,kuknime sa na vec zrakom orla.Ak zrušíme výdavky na armádu,ostane nám viac na saturáciu ostatných spoločenských potrieb,čo sa odrazí na celkovej našej spokojnosti s životom.Naviac to bude mať ten efekt,že keď na vedľajšom salaši budú vidieť,čo sme urobili,tak im docvakne,že im nič z našej strany nehrozí a budú nasledovať náš príklad.Takto sa náš model rozšíri po všetkých salašoch a problém neefektívnych,antihumánnych výdavkov bude vyriešený.

No a teraz mi povedzte oné…..čo to do boha!……viac už bača nestihol povedať,lebo ho stiahli z vlečky,navliekli zvieraciu kazajku a ako nebezpečného blázna zavreli do príslušného zdravotníckeho zariadenia.Takto sme si na salaši pres…i šancu na historické prvenstvo. 

A pointa? Na svete je krásna tá rozmanitosť.Každý deň vás nas…niekto iný!